Antalya Blog Yazarları #antalyazeytinpark ‘ta Kahvaltıda Buluştuk


Antalya Bloggerler  @zeytinpark’ ta Buluştuk

Antalya Blogger Etkinlik

Antalya Zeytinpark Blog Yazarlarını Ağırladı

Bu gün benim için çok heyecanlı ve güzel bir gün. Blog Yazarı arkadaşlarım, benim gönüllü öğretmen olarak çalıştığım,  Zeytinpark’a gelecekler. Zeytin ağaçları arasında kahvaltı yaparken, Zeytinpark Projesini tanıma ve dinleme şansımız olacak.

img_0004

Sabah erkenden kalktım, poğaçalar hazırladım. Akşam kek hazırlamıştım. Sıcak simitleri aldım. Ve arkadaşlarımın hazırladığım reçellerin tadına bakması için Mürdüm eriği reçeli, Vişne reçeli, Nar Reçeli, bir de Patlıcanlı domates sos kavanozlarını da yanıma alarak geldim Zeytinpark’a.

Yavaş yavaş gelmeye başladı arkadaşlarım. Bu arada bahçede, tahta masalar üzerinde, ağaçlar arasında kahvaltımız hazırlanmıştı bile.

img_0004

Ben bu gün çok güzel bir gün geçirdim. Biz kahvaltımızı yaparken kediler, tavuklar etrafımızdaydı. Minik misafirlerimizden Yağız tavuklara, benim için yumurta yapar mısınız diye ricada bulunuyordu.

img-20161111-wa0060

Ördekler zeytin ağaçlarının altında dinlenmeye çekilmiş, tavşanlar 1200 yıllık zeytin ağaçlarının etrafında koşturuyordu.

img_0038

Ancak sinamalarda görebileceğimiz bu doğal ortamda kahvaltı yapmanın keyfinin ne kadar güzel olduğunu tahmin edebilirsiniz.

img_0089

Belki biliyorsunuzdur, sosyal medya hesaplarımda ki paylaşımlarım da son zamanlarda Antalya Zeytinpark’ı sıkça görmeye başladınız. Çünkü gönüllü öğretmen olarak fırsat buldukça gitmeye çalıştığım bir yer.

Aşağıda resmini gördüğünüz ağaç 1200 yaşında. Başka nerede görebilirsiniz bu güzel zeytin ağacını.

img_0097

Antalya da bulunan ana okulları, ilköğretim okullarından öğrenciler gelip Zeytinpark ile tanışıyor, gönüllü öğretmenler eşliğinde doğada neşeli saatler geçiriyor.Orada geçirdikleri süre içinde  yüzlerinde ki mutluluğu görseniz, sizler de mutlu olurdunuz.

Bu hurma ağacı ise neredeyse gökyüzüne ulaşmış.

img_0105

İşte benim hayatımda böyle güzel bir yeri olan Zeytinpark, bu gün biz Antalya Bloggerleri misafir etti. Zeytinpark’ ı ve Zeytinpark Projesini dinledik. Zeytinpark bir dönüşüm geçiriyor. Yıllarca bakımsız, sahipsiz kalan, 8 orman yangını geçiren Zeytinpark, Antalya’nın yaşam alanı olmaya hazırlanıyor. Dünyada şehir merkezinde kalan 9. Türkiye’de ise 2. büyük alana sahip.

img-20161111-wa0089

Bu tür yeşil alanlara sahip çıkmak hepimizin görevi. Zeytinpark’ı yaşatmak için el birliği ile destek olmamız gerekir. Zeytinyağını tatmak için satın alabilirsiniz.Bu gün kahvaltıda zeytinlerin tadına baktık, bütün çeşitler soframıza yakışacak güzellikteydi. Sizler için hazırlanmış çeşit çeşit zeytinlerden  kahvaltı sofranız için alabilirsiniz.

img_0092

Yeşil zeytin, siyah zeytin alıp   evde ister kırma , ister çizme hazırlayabilirsiniz.

img_0074

Zeytinpark’ın içinde bulunan satış ofisinden zeytin ve zeytinyağı satışı yapılmaktadır. Zeytin toplama dönemlerinde, kışlık zeytinini hazırlamak isteyenler için,  ağaçtan taze toplanmış zeytinleri alma şansı bulunmaktadır.

img_0077

Bu gün yanımda olan arkadaşlarım kimlerdi derseniz eğer,

Ayşegül Atılgan                                                 www.birtutamkekik.com

Bilge Erk                                                              Chef Bilge Erk

Dilek Akyürek                                                     @ddgk81

Esra Baş                                                              @ventaprofessional

Gülter Tasinci Özgür                                        kahve-keyfi.blogspot.com

Tuba Özgüler Özçakmak                                  www.neselitatlarım.com

Mine Kaydu                                                         www.rumeysaninelleri.com            @hayatimmutfak

Nursevin Cem Sönmez                                      www.nursevincelezzetler.com

Nuray Ekin                                                          www.akasyakokusu.com

Selin Yüzbaşığlu                                                 www.minigimleyasam.com

Paryadi Ünsal                                                      www.uluslararasılezzetler

Reyhan Küçük Erdoğan                                    www.yazreyhan.com

ve ben

Kezban Güleç                                                      @kendimutfagindasef          @yasamutfakta

Antalya Zeytinpark Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ve Vahdet Narin’e bu güzel gün için çok teşekkür ederim. Gönüllü öğretmenlerimizden Zeynep Hanım  bizi hiç yalnız bırakmadı. Çok teşekkür ederim.

img_0023

Kahvaltı hazırlıkları için emeği geçen tüm arkadaşların ellerine, emeklerine sağlık.

Zeytinpark’a ulaşmak isterseniz bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Zeytinpark Telefon: 0 242 331 13 31

0 530 108 53 90

08- 17.00 arası bu telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Adres :Ahatlı mah. Antalya Bulvarı. Kepez/ Antalya

Zeytinpark web sayfası:             http://www.zeytinpark.com.tr/

Zeytinpark Facebook :   https://www.facebook.com/antalyazeytinpark/

Zeytinpark İnstagram :  https://www.instagram.com/antalyazeytinpark/?ref=badge

Zeytinpark Twitter      :  https://twitter.com/zeytinpark

Bu aralar etkinlikler etkinlikleri kovalıyor, tarifler hazırlanması için sırada bekliyor.Yoğun bir tempo var. Bir sonra ki yazımda buluşmak üzere hoşçakalın.

Hepinize neşeli sağlıklar günler dilerim.

 

img_0061

ZeytinPark Hakkında

Antalya Zeytinpark hakkında bilgi edinmek isterseniz aşağıda ki yazıyı okuyabilirsiniz.

Zeytinpark, dünyada şehir merkezinde kalmış 9’uncu büyük (urban park) yeşil alan, Türkiye’de ise şehir merkezinde kalan en büyük alandır.

Sahip olduğu ağaç yapısı ile Antalya kent merkezinde, her yıl havadaki 2.600 ton tozu, 610.000.000 m3 karbondioksiti emerek temizlemektedir.

Antalya’da 1935’li yıllarda 22 bin dönümken şehirleşme ve betonlaşmanın etkisiyle 2600 dönüme kadar düşen Vakıf Zeytinliği’ n de, Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Zeytinpark Projesine başlandı. Yine Antalya Ticaret Borsa’sı öncülüğünde,  Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kepez Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi ile İl Özel İdare, ATSO, ANSİAD, ATAV, Güç Birliği Holding , Döşemealtı Belediyesi ve özel sektörden 25 kurum bir araya gelerek Zeytinpark Projesi çalışmaları devam ediyor.

Antalya Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü ve ATB arasında Türkiye’de ilk defa ildeki tüm öğrencilerin, doğada doğa dersi işlemesine yönelik protokol imzalandı.

Ocak ayında imzalanan protokolle, Türkiye’de ilk defa bir kentte tüm okullar için ‘Doğa’ dersi de müfredata girmiş oldu. ‘Doğada Öğren’ başlıklı proje ‘Doğa Akademisi’ ve ‘Doğa Yürüyüşü’ şeklinde iki aşamadan oluşuyor.

Doğa Akademisi projesi ile Antalya’da ana okulu ve ilk öğretim çocuklarının doğa ile buluşmasına,

Doğa Yürüyüşü projesi ile tüm üniversite, liseli ve ilk öğretim öğrencilerine, Zeytinpark’ ta bulunan  7 farklı yürüyüş rotası ile doğa severlere kapısını açtı.

Bu projelerin hayata geçmesi gönüllü öğretmeler projeye dahil oldular.

Zeytinpark’ ta önce bahçenin ıslahını yapıldı. 25 bin ağaç var ve bunun 20 bini zeytin. Budamaları, sürümü, temizliklerini yapıldı. Çevresini de kontrol altına alacak şekilde duvar örüldü.

Antalya’nın zeytinyağı markasını üretmek için çalışmalarına başladı.

İlk zeytinleri toplandı, ilk zeytinyağı yapıldı.

Onaylanması beklenen Zeytinpark Projesi içinde Zeytinyağı müzesi , Zeytinyağı Restoranı açmak, Aromatik Kafe, Engelli Merkezi oluşturulması, Türkiye’de ki en önemli bitki koleksiyonlarından birini yapmak, gençlere ağaçları tanıtmak ve sevdirmek  yer alıyor.

Akdeniz’ de bulunan tüm zeytin üreticilerini bir araya getirerek, ortak bir platform yaratılmaya çalışıldı. Antalya’nın kendi zeytinyağı markası yaratılması için çalışmalar devam ediyor.

Antalya’da zeytinin tarihi, Zeytinpark’ın tarihi ile ilgili kitap çalışmaları devam ediyor.

 

 

 

 

6 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.