Antalya Çıralı’ da Tatil


Antalya Çıralı’da Çadır Tatili

Antalya Kemer yönüne doğru giderken, dere kenarında balık restoranları ile ünlü Ulupınar’ı duymuşunuzdur. Ulupınar girişini geçtikten sonra ikinci Ulupınar girişini de geçiyorsunuz. Çıralı tabelasını görürsünüz. Çıralı tabelasını gördüğünüzde sol tarafta bulunan yola girin.

Biraz dar bir yoldur. Bu yolu ilerlediğinizde Çıralı merkeze gelirsiniz. Hiçbir yere sapmadan ilerlediğinizde bir köprüden geçip bisikletçiye kadar düz gideceksiniz. Sahil tarafına geldiğinizde yol iyice darlaşır. Paşa Marketi geçtiğinizde 15-20 metre ilerde sağda bulunan toprak yola girdiğinizde, bizim kamp alanımızla tanışırsınız.

Hafta sonu tatili için geldiğimiz Çıralı’da, hemen denizin yanında  arkadaşımız  Nurcan Hanım’ın misafiri olduk. Kamping açılışını 2017 yazı için yapacaklar. Şu anda çalışmaları devam ediyor. Seneye tatil için gittiğinizde Maviş Kamping sizleri bekliyor olacak.

Sunny adında köpekleri bahçenin korumasını üstlenmiş. Nereye giderseniz kendini sorumlu hissedip yanınızda size eşlik ediyor.

Bir kedi ve iki yavrusu bahçenin daimi konukları.

Sabah daha hava aydınlanmadan horozların sesi ortalığı kaplıyor.

Adını bilemediğim bir çok kuş sesi de eşlik edince, ne kadar güzel doğal bir ortam olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Çadırımızı kurduk, yerleştik. Az eşya ile hiçbir zaman yolculuk yapamadığım için yine de yerleşebildim. Bu kez çok keyif aldığımı söyleyebilirim. Deniz yakın olduğu için sabah erkenden kalkıp hemen denize gittik. Sahili muhteşem.

20160820_190311

Gece sahile inmek bu aylarda yasak. Çok katı uygulanmasa da dikkatli gitmek zorundasınız. Koruma altına alınmış Caretta caretta yumurtalarının bulunduğu çok sayıda alan var. Etrafını çevirmiş, korumaya almışlar. Çevre gönüllüleri her gün takip ediyor onları. Yumurtaları bıraktıkları zamanın tarihi yazıyor. Ta ki yumurtadan çıkacakları güne kadar.

20160822_075807

Bir gün sabah 6.00 gibi güneşin doğuşunu seyretmek için Çıralı sahiline giderken  Caretta Caretta yumurtalarının başında toplanmış bir kalabalık gördüm. Sabahın bu saatinde ne oldu diye ben de bakmaya gittim.

20160821_064820

Gece yuvada ki yumurtalar çatlamış yavruların çoğunluğu sahile ulaşmış. Kalan kırılmayan yumurtaların günü geçtiği için görevliler açmışlar. İçlerinden bir kısmı sağlıklı değil, bir kısmını kovaya aldılar, geceye kadar biraz güçlenmelerini bekleyecekler. Hem ay ışığında yollarını daha rahat buldukları için olsa gerek, gece sahile bırakacaklarmış.

20160820_190322

Tamam artık yüzmeye gidebilirim derken yine heyecanlı bir kalabalık toplandı. Bir tanecik yavru, var gücü ile denize doğru koşar adımlarla gidiyor. Ama yumurtalar bayağı denizden uzağa bırakıldığı için çok yol alması gerekiyor. Çok zorlu bir yolculuk yaptı o minicik  hali ile ama başardı, denize vardı. Hepimiz çok mutlu olduk

Hayata merhaba diyen bir Caretta caretta yavrusu ile tanışma fırsatı bulmak çok güzeldi.

Bu tatilimiz safari tatili gibi oldu. Güneşin doğuşunu seyrettik, Caretta caretta yavrularını gördük, ayın denize vuruşunu seyrettik. Kuş sesleri arasında uyuduk.

Çayımızı odun ateşinde demledik. Yemeklerimizi kendimiz hazırladık. Hepimiz evden bir şeyler hazırlayıp götürmüştük. Bir de mangal yapınca değmeyin keyfimize.

20160820_190656

Birbiri ile uyumlu bir ekip olunca zamanın nasıl geçtiğini anlamadım desem yeridir.

Bir çok resim ve video çektim sizler için. İstanbul da oturduğumuz, çalıştığımız dönemde böyle bir tatil imkansızdı benim için. Ama şimdi denize yakınım, hem istediğim zaman farklı güzel kıyıları, koyları görebiliyorum.

Şimdiye kadar çok güzel yerlere gittik ama burası favorim oldu. En kısa zamanda yaz kış kaçabileceğimiz bir yer artık Maviş Kamping.

20160821_115552

Kampta aile ortamı var. Mutfak ortak kullanım alanı. Bahçeye sebze ekiyorlar. Biberlerden hemen turşu kurdum onlara. Hazırladığım turşularımdan ve reçellerimden de götürmüştüm. Orada tadım etkinliğimizi de yaptık.

20160822_120857

Kampta duş, tuvalet, çadırı olmayanlar için hazır kurulu çadır var. Yemeklerinizi orada mutfakta yapıyorsunuz. Market hemen yakınında, acil ihtiyaçlarınızı alabilirsiniz. Mangal çok büyük, istediğiniz zaman yakabilirsiniz. Çamaşır makinesi var. Aklıma gelenler bunlar.

20160822_075932

Pazar varmış dediler. Ben de gidip biraz bakayım, neler var diye dedim, hem resim çekerim biraz. Ama hayal kırıklığına uğradım. Bir iki domates, biber, birkaç meyve dışında bir şey yoktu. Makinemi çıkartamadım bile. Gelirken alışverişinizi yapın öyle gelin derim ben size.

20160820_182415

Sarısu’ ya gelmeden Antalya Kemer Yolu çıkışında yeni Metro Market, yanında Migros açıldı.

Tahtakale alışveriş merkezide var. İstediğiniz her şeyi bulabileceğiniz büyük marketler bunlar.

Biz çok rahat ettik alışveriş yaparak geldiğimiz için. Yanımızda çeşit çoktu.

Antalya da ve diğer şehir merkezlerinde yaşayan arkadaşlar atlayın arabanıza, iki günlükte olsa şehirden binalardan uzaklaşın.

Arabası olmayanlar için, Çıralı sapağına kadar otobüsle gelip orada inin. Minibüsler sürekli Çıralı sapağından yolcuları alıp sahile pansiyonlara taşıyorlarmış.

Her bütçeye uygun pansiyon, çadır kurabileceğiniz kamp alanı var. Hatta biz iki sene önce, bir yürüyüş grubu ile gelmiş ve sahile yakın bir alanda kurmuştuk çadırlarımızı.

Kaktüs meyvesini de ilk kez denedim. Biliyorsunuz kabuğu dikenli olduğu için hemen toplayıp, soyamıyorsunuz. Maşa ile ve pet şişenin arkasını keserek, eldivenle toplandığını gördüm. Arkadaşlar temizlediler tadına baktım, fena değil. Ama  çok ilgimi çektiğini söyleyemem. Sevenleri de azımsanmayacak kadar çok bu arada. Bol bol her yerde var, isteyenler toplayıp yiyor.

20160820_182330

Çıralı sahilleri sizleri ağırlamak için bekliyor.

Elimden geldiğince sizlere yardımcı olmak için anlatmaya çalıştım. Umarım yararlı olur.

Hepinize iyi tatiller dilerim.

20160821_062610

 

Bana Ulaşabileceğiniz Mail ve Sosyal Medya Hesaplarım

Mail:          kendimutfagindasef@gmail.com

Facebook : https: /www.facebook.com/Kendi.mutfaginda.sef/

Blog:           http://kendimutfagindasef.com/

Twitter:    //twitter.com/glecsef

İnstagram: //www.instagram.com/kendimutfagindasef/

Google+:  Kendimutfagindasef

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.