Evde Peynir Yapımı


Evde Peynir Nasıl Yapılır

Peynir Nasıl Yapılır

Evde Peynir Yapılışı

Merhaba Sevgili Arkadaşlarım

Uzun zamandır evde peynir yapmayı istiyordum. İki hafadır evde peynir hazırlıyorum ve şimdi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Peynir yapmak için, evde malzemelerimiz yeterli değil. Ben en fazla 5 litre süt alacak tencerede hazırlayabildim. Eğer büyük boy tencerede hazırlasam, her hafta yapmak zorunda kalmazdım.

Ama sadece büyük boy tencerede hazırlamak çözüm değil. Üzerine suyunu süzmesi için, ağırlık koymak gerekiyor. Devrilmeyecek, akmayacak , dökülmeyecek bir şey.

Eğer sürekli evde peynirimizi kendimiz yapacaksak ona göre bir düzen kurmamız gerekiyor.

Peynir yapmayı düşünüyorsanız aşağıda  linkini verdiğim sayfaya bir bakmanızı öneririm. 10 litre süt alacak musluklu kaplar çok hoşuma gitti. Sanki almış olsam, işler çok daha rahat olacak gibi görünüyor. Fiyatlarına bakmadım, siz de araştırabilirsiniz.http://www.dogalmaya.com/mayamiz-kulturumuz/peynir-mayalari/beyaz-peynir-yapimi-2/

Ben 5 litre sütten hazırladım peyniri. Yaklaşık 1 kg peynir çıkıyor. Kalan peynir alt suyunu 1 yemek kaşığı sirke ile kaynattığınızda küçük bir kase lor elde ediyorsunuz.

2 Tatlı kaşığı peynir mayası kullandım.

Peynir alt suyunu kaynatıp, soğutup  %8- 10 oranında kaya tuzu ilave ederek kullandım.

Peynir alt suyunu kesinlikle atmayın. Yaptığınız yemeklere, çorbalara kullanabilirsiniz. Hamur mayalarken ve turşu hazırlarken içine koyabilirsiniz.

Çiğ süt kullanadığınız zaman Brucella hasalığı bulaşma riski var. Bu nedenle peynir hazırlarken sütü çiğ olarak kullanacaksanız, elde etiğiniz peniri salamura suunun içinde 3 ay bekletmeniz gerekiyor.  Veya benim gibi hemen tüketmek istiyorsanız, 75 dereceye kadar ısıtıp, şok soğutma yapmanız gerekiyor.

Ben şok soğutma yöntemini tercih ettim.

Sütü 75 dereceye gelinceye kadar ısıttım. Burada sıvı derecesinden faydalandım. Yoğurt mayalarken ben sıvı derecesi ile sıcaklığını ölçüyorum. Sizlere de tavsiye ederim.

Lavaboya su doldurup 75 derece kadar ısınan süt tenceresini, suyun içine oturttum. Buzları lavaboya boşalttım. Kalıp soğutuculardan  koydum. Suyu elimden geldiğince çabuk soğutmaya çalıştım. Bu arada su, tencerenin sıcaklığını çabucak aldığı için ısınıyor. Boşaltıp tekrar doldurdum.

37 Dereceye geldiği zaman mayalayacağım masanın üzerine getirdim.

2 Tatlı kaşığı maya ekleyip karıştırdım. Üzerine bir sofra bezi örtüm. İki saat beklettim. Elinizi bastırdığınız zaman esnek bir yapısı olduğunu göreceksiniz.

Eğer iki saatin sonunda kontrol ettiğiniz zaman mayalanmışsa, büyük boy bir bıçakla ince olarak uzunlamasına kesin. Arkasından enine doğru da kesin. Lokum büyüklüğünde dilimler olması yeterli sayılır. Bu işlemi suyunu salması için yapıyoruz. Bırakın yarım saat kadar beklesin.

Süzgecin üzerine tülbenti yerleştirip, altına derince bir kase koydum.

Suyunu salan peyniri olduğu gibi boşaltım içine.

Tülbentin ağzını bağlayıp, üzerine ağırlık koydum. Bir gün bekledi. Çıkan peynir alt suyunu tencerede biriktirdim.

Gece yatarken peyniri ve peynir alt suyunu buzdolabına kaldırdım.

Ertesi gün peynir alt suyunu kaynatıp soğumaya bıraktım.

Baktığımda bir günün sonunda peynir sertleşmişti.

Peyniri dilimlere böldüm.

Cam kavanozun yarısına kadar peynir alt suyundan doldurdum. 1 Yemek kaşığı kaya tuzu koyup karıştırdım. Hemen yiyeceğimiz için az tuzlu su hazırlamayı tercih ettim ve peynir dilimlerini kaya tuzuna batırmadan kavanoza doldurup, buzdolabına kaldırdım.

Eğer hemen tüketilmeyecekse bir tabağa bolca kaya tuzu koyun. Peynir dilimlerinin her yerini kaya tuzuna batırıp öyle peynir alt suyuna doldurun. Daha dayanıklı olacaktır.

Buzdolabında saklayın.

Hepsi bu kadar.

Alt kısma kısaca açıklamaları tekrar yazıyorum. Yaparken sıralamayı takip edebilirsiniz.

Evde Peynir Yapmak İçin Malzemeler

5 Litre süt

2 Tatlı kaşığı Peynir Mayası

Hazırlanması

Sütü 75 dereceye kadar ısıtın.

Lavaboya su ve buz doldurup, tencereyi  içine oturtun.

37 Dereceye kadar soğutun.

2 Tatlı kaşığı peynir mayasını tencereye ilave edip karıştırın.

Üzerini örtüp 2 saat bekletin.

Enine ve boyuna kesikler atıp, yarım saat suyunu salması için bekletin.

Tülbentin üzerine boşaltın.

Tülbentin ağzını sıkıca kapatın ve üzerine ağırlık koyarak bir gün bekletin.

Bekleyen serleşmiş peynirin her yerini kaya tuzuna batırın.

Peynir alt suyunu kaynatıp soğumaya bırakın.

%8-10 arasında kaya tuzu ile yarısına kadar doldurduğunuz kavanoza doldurun.

Buzdolabında bekletin.

Afiyet Olsun.

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.