Zeytin Mevsimi Açıldı


 

Zeytin Mevsimi Açıldı

Merhaba Sevgili Arkadaşlar

Ekim ayı  Favori Lezzetler Magazin e_dergi için yazdığım Zeytin Mevsimi Açıldı başlıklı yazımla sizleri baş başa bırakıyorum.

Ekim ayı itibari ile zeytin toplama sezonu açıldı. Yaz aylarının biraz kurak geçmesi nedeniyle henüz toplanmayan zeytin ağaçları da göreceksiniz. Biraz daha yağmur alması için bekleniyor.

Ama ben pazarda dolaşırken zeytinlerimi aldığım iki tezgahta yeşil zeytin ve siyah zeytin birazcık ta olsa buldum. Devamı geldiği zaman haber verecekler, tekrar alıp zeytinlerimi kurmaya devam edeceğim.

  • Evde zeytin hazırlıklarında birinci kural hikayesini bilmediğiniz, tesadüf gördüğünüz zeytinleri satın almayın. Yıllardır evde, çeşit çeşit zeytin hazırlayan biri olarak bunu söyleyebilirim. Emekleriniz boşa gider. Ya çekirdekleri büyüktür, yağlık zeytin olabilir, asit oranı yüksektir gibi sorunlar karşınıza çıkar. Bu nedenle iki yıldır, aynı bahçeden toplanmış zeytinlerden satın alıyorum.

Antalya’da 20-24 Ekim tarihleri arasında devam eden, Yörex Yöresel Ürünler Fuarı vardı. Gönüllü öğretmen olarak çalıştığım Zeytinpark standında, zeytin kurma ile ilgili şikayetleri dinleme fırsatı buldum. Yukarıda yazdığım satırları, doğruladı dinlediğim şikayetler.

  • Her yörenin kendine özgü zeytin çeşitleri var. Sizin bölgenizde yetişen zeytin çeşitlerini bir araştırın derim. Antalya’da tavşan yüreği zeytin çok rağbet görür. Tavşan yüreği zeytin yanında, Gemlik zeytini her zaman tercih ediyorum.

Yeşil zeytinleri bu yıl kırarak hazırladım. Geçen sene hazırladığım zeytin çeşitleri içinde en güzeli kırma zeytin oldu.

  • Ama dilerseniz ne kırma, ne çizme yapmadan da hazırlayabilirsiniz zeytinlerinizi. Kırma ve çizme, zeytinlerin içindeki oleik asidin daha çabuk dışarı çıkmasını sağlar. Bu işlemleri yapmazsanız, suda beklerken, suyunu değiştirdiğinizde, yine asidi çıkacaktır. Ama biraz daha geç çıkacaktır.
  • Bu yıl zeytinlerimi hazırlarken limon tuzu kullanmıyorum. Limon suyu ve çok olgunlaşmamış limon dilimleri kullanıyorum.
  • Yeşil zeytin için salamura suyu hazırlarken, mutlaka kaynamış soğutulmuş içme suyu kullanın. 1 Litre içme suyu için 4 yemek kaşığı kaya tuzu kullanabilirsiniz. Renginin kararmaması için 2 çay kaşığı şeker, 2 tane defne yaprağı, 1 çay kaşığı kişniş tohumu kullanmanız yeterli olacaktır.
  • En önemli püf noktası, serin ve ışık olmayan bir yerde saklamanız. Sıcaklık ve ışık zeytinlerinizin erimesine sebep olabilir. Hazırladığınız zeytinleri, kiler olarak kullandığınız bölümde saklamanız daha uyun olur.
  • Siyah zeytinleri hazırlarken, az tuzlu olarak hazırlıyorum. Tuz oranı ne kadar yüksek olursa, zeytin o kadar dayanacaktır diye bir kural yok. 1 Kilogram siyah zeytin için, 2 yemek kaşığı kaya tuzu yeterli olacaktır. Kortizonlu ilaç kullanan, kemoterapi alan ya da tansiyon hastası iseniz, bir yemek kaşığı da kullanabilirsiniz. Sadece olgunlaşması biraz daha geç olacaktır. O kadar.

Ayrıca tuzsuz zeytin tarifim ve birçok zeytin tarifime blogumdan ulaşabilirsiniz. Ayrıntıları ve çeşitleri yazarak sizleri sıkmak istemedim.

  • Ben şimdiye kadar hiç zeytin kurmadım evde zeytin yapmadım diyorsanız 2,5- 3 kilogram siyah zeytin alarak, bu yıl ilk zeytininizi yapmaya başlayın o zaman. Satın aldığınız siyah zeytinleri yıkayın. Yapraklarını, çürüklerini ayıklayın. Güneşte mutlaka 1 gün kurutun, hepsini 5 kg lık cam bir kavanoza doldurun. Üzerine 2 yemek kaşığı kaya tuzu koyun.

1 Hafta boyunca her gün sabahları aşağı yukarı sallayıp, tuzun zeytinlere karışmasını sağlayın.  Kapağını her gün açıp gazını çıkartın.

Hepsi bu kadar zeytinleriniz hazır demektir.

  • Ama ben yeşil zeytinleri siyah zeytinleri hazırladım artık işim bitti, kenara bırakabilirim demeyin. Gözünüz her zaman üzerinde olacak. Zeytinler oksijenle buluştuğu zaman bozulmasın diye üzerini olgunlaşmamış, tercihen yeşile dönen limon dilimleri ile kapatmalısınız. Böylece daha uzun süre dayandığını göreceksiniz.

Yeşil zeytinlerinizi ister çizerek, ister kırarak, siyah zeytinlerinizi ister tuzsuz, ister az tuz kullanarak hazırlayın. Ama mutlaka zeytin kurma denemeleri yapın.

Sizlere kışlık hazırlıklarınızda kolaylıklar diliyorum.

Sofralarımızdan zeytinlerimiz eksik olmasın.

Hoşçakalın arkadaşlar.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.