Alanya’da Lezzet Dolu Günler


07/11/2018

7. Alanya Belediyesi Yemek Yarışması

7. Alanya Uluslarası Yemek Yarışması Misafiri Odum

Alanya’da Lezzet Dolu Günler

Merhaba Sevgili Arkadaşlar

Alanya’da 7-8-9 Kasım tarihleri arasında büyük bir heyecan vardı.7. Alanya Belediyesi& Altın Kepçe Yemek Yarışması üç gün boyunca devam etti.

Alanya Belediyesi daveti ile Antalya’nın tanınmış blog yazarı ve Sosyal Medya Uzmanı arkadaşlarım ile bu güzel yarışmanın açılışına gittik.

Geçen sene o kadar neşeli, güzel bir ortamda geçmişti ki  sormayın. Yemek yarışması, Alanya Kültür Merkezinde yapılıyor. Şehrin içinde, merkezde. Bu nedenle Alanyalılar, gün içinde akın akın yarışmayı, workshopları izlemek, hazırlanan birbirinden güzel lezzetlerin tadına bakmak için geliyor.

Haldun Tüzel Şefim’de Favori Lezzetler ekibi ile birlikte gelmişti.

Yarışma için ayrılan bölümde, farklı kategorilerde yemekler hazırlanıyor. 7 Kasım günü ben ziyaret ettiğimde Liseli genç şef adayları yarışıyordu. Üç gün boyunca farklı dal ve yaş gruplarında yarışmalar devam etti. Heyecan doruktaydı diyebiliriz.

Bu yıl Avokadolu lezzetlerin öne çıktığını söyeleyebilirim. Workshop ve yarışmalarda birbirinden güzel lezzetler hazırlandı.

Yöresel Alanya Lezzetlerini hazırlayan Alanya’da yaşayan ev hanımları  da ayrı bir kategoride yarıştılar.

Öğle yemeği için Esma Abla’nın Yerine gittik. Yöresel Alanya yemeklerinin tadına baktık.

Hepsi birbirinden güzeldi. 20 Kasım 2019’da katılacağım 360 Tv Tuğçenin Mutfagi çekimlerinde Dikenli Kabak Taratoru ve Göleviz Yemeğini hazırlamak ve tüm izleyenlere tanıtmak istiyorum.

Yolunuz Alanya’ ya düşerse, şehir merkezinde Alanya Yöresel lezzetlerinin tadına bakacağınız çok güzel yerler olduğunu söylemeliyim.

Yemekte bize eşlik eden Alanya Belediyesi Meclis Üyesi Sevgili Emine Hanım’a da çok teşekkür ederim. Yemek boyunca konumuz Alanya lezzetleri oldu.

Sizlere de tadına baktığım Yöresel Alanya yemeklerinin isimlerini yazmak isterim.

Göleviz yemeği

Dikenli kabak taratoru (düzmesi)

Sebzeli Yoğurtlama

Laba Dolması sunumlu ( kaburga etli pilav)

Ülübü ( börülce ) piyazı

Avokado Ezmesi

Kurutulmuş İç bakla piyazı

Bumbar Dolması

Barbunyalı  taze fasulye yemeği

Çoban salata

Lorlu pide

Tahinli bal kabağı tatlısı

Kaşık Un Helvası

S kurabiye

  1. Alanya Belediyesi Uluslararası Yemek Yarışmasına misafir olarak Antalya’dan katılan Ünlü Yemek blog yazarı ve Sosyal Medya Fenomeni arkadaşlarım hangileri derseniz, aşağıya yazıyorum hemen.

Ben @kendimutfagindasef

@nursevincelezzetler

@demlenmisyasam

@ddgk81

@birdilimdus

@kurabiyetariflerim

@birtutamkekik

@dolapperisi

@resimlitarif

@akasyakokusu

@hamaratthatun

@mutfagimdantarifler

Alanya Belediyesi Yemek Yarışması Basın Sponsoru, benim de yazarı olduğum Milliyet Gazetesi Favori Lezzetler Eki Yazarı arkadaşlarım ile buluşmak ayrı bir keyifti.

İstanbul ve Ankara’ dan gelen Favori Lezzetler Yazarı Arkadaşlarımın isimleri

@favori.lezzetler

@favorimekanlar

@dilek_eksi

@kumsalkeskinel

@birgulunlezzetleri

@renkliseylerevent

@ustanbirlokmalezzet

@aysegulnerde

@halduntuzel

@fatosyagci

#favorilezzetlerheryerde

Yarışma organizasyonu çok güzeldi. Yine geçen yıl olduğu gibi neşeli müzikler eşliğinde hem yarışmacılar, hem misafirler halay çekti.

Diğer  yandan workshoplarda hazırlanan lezzetlerin tadına bakma fırsatı buldu. Ayrıca genç şef adaylarına yeteneklerini sergileyecekleri bir fırsat sunması açısından da bence çok önemliydi.

  1. Alanya Belediyesi Yemek Yarışmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Hanım’ a davetleri için ayrıca çok teşekkür ederim.

Bu güzel başarılı organizasyonu bir de Alanya Belediyesinden dinlemek isterseniz buyrun.

TÜRK VE DÜNYA MUTFAĞININ  ÜNLÜ ŞEFLERİ ALTINKEPÇEDE BULUŞTU

Alanya Belediyesi tarafından Altın Kepçe Turizm ve Aşçılar Derneği ile ortaklaşa düzenlenen “7. Alanya Belediyesi & Altın Kepçe Uluslararası Yemek Yarışması” başladı.

Türk ve dünya mutfağının ünlü şeflerini buluşturan Akdeniz bölgesinin en büyük ve en kapsamlı yarışması, Kültür Merkezinde organize edilen geniş katılımlı törenle açıldı.

6 ülkeden 753 yarışmacının katıldığı organizasyonun açılış törenine Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, eşi Yıldız Yücel,   Venezuela’nın Türkiye Büyükelçi Jose Gregorio Bracho Reyes,  Altın Kepçe Aşçılar Derneği Başkanı Fatih Saray,  üniversite rektörleri, Belediye Meclis Üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, STK temsilcileri, turistler ve çok sayıda davetli katıldı.

BAŞKAN YÜCEL; “ALANYA’NIN YÖRESEL ÜRÜNLERİNİ MARKALAŞTIRMAK VE TANITMAK İSTİYORUZ”

3 gün sürecek 7. Alanya Belediyesi & Altın Kepçe Uluslararası Yemek Yarışması’nın açılış konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Göreve geldiğimizden bu yana Alanya’nın değerlerini, Alanya’nın yerel ürünlerini markalaştırmak ve bir tanıtım öğesi olarak iç ve dış pazarda kullanabilmek için önemli çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

“ALANYA TURİZMİNİ GASTRONONİ ALANINDA DA İLERİYE TAŞIMAK İÇİN MUTFAK MİRASI ALANYA’YI HAYATA GEÇİRDİK”

Alanya turizmine alternatif çeşitlilik katarak gastronomi alanında da iyi bir ivme yakalamak için çalıştıklarını söyleyen Belediye Başkanı Yücel, “Alanya mutfağını gün yüzüne çıkarmak, yöresel lezzetlerimizin, bölgemizde yetişen ürünlerin değer kazanmasını sağlamak, gastronomi alanında ise Alanya turizmine alternatif bir çeşitlilik katmak için Mutfak Mirası Alanya projemizi hayata geçirdik” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN AVAKADO ÜRETİMİNİN %70’İ ALANYA’DAN”

Yarışmada avakadolu lezzetlerinde yeralacağını kaydeden Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Türkiye’nin avakado üretiminin %70’inin Alanya’da yapıldığını hatırlattı.

“ALANYA İÇİN BİR MARKA OLAN BU YARIŞMAYA KATKI SAĞLAYAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”

Konuşmasını organizasyona katkı sağlayan kurum, kuruluş ve şahıslara teşekkür ederek tamamlayan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Alanya için bir marka haline gelen bu önemli yarışmaya katkı sağlamak için İstanbul’dan gelen Aşçılar Derneği Başkanı İsmail Ay ve ekibine, Avakodolu Lezzet Şovları için Favori Lezzetler Genel Yayın Yönetmeni Tuncay Tapar ve ekibine, Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu’na,  Avakadocular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen’e, işbirliği yaptığımız Altın Kepçe Aşçılar Derneği Başkanı Fatih Saray ve yönetim kuruluna, Jüri Başkanı Fikret Özdemir’e ve güzel sunumlarıyla yarışmaya renk katan Elif Korkmazel hanımefendiye ve emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara, sponsorlara teşekkür ederim” dedi.

ALANYALI HANIMLAR YARIN YARIŞACAK

3 sürecek organizasyonun ikinci gününde Alanyalı hanımlar da yarışacak. Yarışmanın en eğlenceli ve ilginç bölümlerinden biri olan Yöresel Yemek kategorisinde yarışacak hanımlar marifetli elleriyle hazırladıkları yöresel lezzetleri jürinin beğenisine sunacak. Saat 14.00’te başlayacak yarışmayı mutfak meraklıları izleyebilir.

Yarışma’da Türkiye’nin yanısıra Romanya, Sırbistan, İngiltere, Filistin ve Hırvatistan’dan katılan şefler kıyasıya yarışıyor.

MEHTER TAKIMINDAN MUHTEŞEM KONSER

Kültür Merkezinde sabah saatlerinde başlayan organizasyon öncesi Alanya Belediyesi Mehter Takımı bir konser verdi. Mehter takımından sonra sahneye gelen Nezahat- Abdullah Doğan İlkokulu halk oyunları ekibi de bir gösteri yaptı. Mehter Takımının konseri ve öğrencilerin gösterileri yarışmayı izlemeye gelenler tarafında ilgiyle izlendi.

@sevdaerdogmuss

@ademmuratyucel

@mutfakmirasialanya

@alanyabld

#dünyaaltınkepçepesinde

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.