Antalya Gastro Alaturka’da Şefin Masasına Konuk Oldum


Gastro Alaturka Devam Ederken Şefin Masasına Konuk Oldum

Gastro Alaturka Lezzet Festivali

12/05/2018

Merhaba Sevgili Arkadaşlarım

Bu gün Antalya Gastroalaturka festivalininin 2.günü. Favori Lezzetler yazarı olarak, Le Cordon Blue Şefin Masası Antalya Lezzetleri Tadımına katıldım.

Sunumunu Doçent Doktor Özge Samancı’nın yaptığı, menüsünü Şef Arnold Declercq’in hazırladığı,  Şef Fırat Doğan ve Papillon Otel Ekibinin yaptığı şahane bir sunumla tattığımız, Antalya yemeklerinden esinlenerek hazırlanmış çeşitleri sizlerle paylaşmadan olmazdı.

Antalya Piyazından esinlenerek hazırlanmış birinci yemeğimizi, fotoğraflardan göreceğiniz gibi sunumu muhteşemdi. Tabak seçimleri çok hoştu. Fasulyenin püre haline getirilerek, karamelize soğanla birlikte uyumunu denemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Turunçlu Yeşil Salata içinde ki kızarmış çıtır taneler ayrı bir lezzet katmıştı.

İçli Köfte tabağı ise o kadar zarif ve şık bir sunumu vardı ki sormayın. Yenebilir çiçekler, mikro filizler sunumları gerçekten de güzelleştiriyor. Şefimizin tabak sunumlarını çok beğendiğimi söylemeliyim. Oğlak ciğer ve mikro filizlerle sunulan mini börek, içli köfteye eşlik etti.

Bu gün @gastroalaturka lezzet festivalinde, Antalya firmaları arasında yer alan @erusttarım ürünlerinin yetiştirdiği yenebilir çiçek ve mikro filizlerin tadına bakma fırsatım olmuştu. Kesinlikle sofralarımıza, masaya, tabaklara ayrı bir renk katıyor.

İki farklı şekilde pişirilmiş oğlak eti, Antalya dağlarında yetişen mantarla birlikte hazırlanmıştı. Daha çatalınızı batırırken  dağılan oğlak eti çok lezizdi.

Her yemekle birlikte şarap seçimleri değişti. Yazgan şarap çeşitleri yemeklerimize eşlik etti.

Son olarak Kabak Tatlısı ve Antalya’nın meşhur Yanık Dondurması ikram edildi.

Tabii bu güzel yemeklerin üzerine, Türk Kahvesi içmeden olmazdı. Bizler kahvemizi yudumlarken, Vip Event CEO’su sayın Yasemin Pirinçcioğlu tek tek misafirleri ile ilgilendi. Yemekler hakkında görüşlerimizi sordu.

Ve bence en önemlisi çok cici gençler tanıdım yemekte. Gelecekte güzel şeyler olacağı filizlerini serpen, doğayı koruyup kollayan görüşlerin yaptığı, güzel projeleri hayata geçiren gençleri dinlediğim için çok mutlu oldum.

Tek tek isimlerini yazmak isterdim ama festival boyunca hep fark yaratan insanların hayata geçirdikleri projelerini kendilerinden dinlediğim için, inanın hepsini yazmam imkansız. Ama Gastro Alaturka Etkinlik Programını sizlerle paylaşacağım. Orada görebilirsiniz.

Sayın Yasemin Piriçcioğlu’na böyle güzel insanları bizlerle tanıştırdığı için ayrıca teşekkür ederim. İyilik bulaşıcıdır. İyi şeyler duymaya ihtiyacımız var. İnsanı, doğayı koruyan projelerin varlığını bilmek bile insana mutluluk veriyor.

Özyeğin Üniversitesi içinde yer alan Le Cordon Blue İstanbul Şeflerine, Papillon Otel Ekibine çok teşekkür ederim.

Yemekler, sunumlar çok güzeldi.

Vip Event Organizasyonu ile yapılan Gastro Alaturka Lezzet Festivalinde, gerçekten de 3 gün boyunca lezzet dostları olarak, o kadar farklı lezzetlerin tadına bakma fırsatımız oldu ki sormayın.

Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Başka bir blog yazımda buluşmak üzere hoşçakalın.

 

 

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.