Antalya Zeytinpark’a Gitmelisiniz


Antalya Zeytinpark’ı Tanıyor musunuz?

Zeytinpark Çok Güzel Sen de Gelsene

Merhaba Arkadaşlar

Sizlere Antalya Zeytinpark’ı anlatmak istiyorum.

Zeytinpark, dünyanın şehir merkezinde kalan 9. ülkemizde ikinci, Antalya’nın şehir içinde kalan birinci en büyük yeşil alanına sahip.

Toplam alanı 2.630.000 m2’dir.

Adını Muratpaşa Vakıf Çiftliği olarak duymuş olabilirsiniz. Antalya şehirlerarası otobüs terminalinin arka tarafında diyebilirim.

Seyir terasından Antalya’ya baktığınızda, gördüğünüz en büyük yeşil alan kesinlikle Zeytinpark’tır.

İçinde 25.000 ağaç bulunuyor. Çoğunluğu zeytin ağacı ama farklı birçok ağaç çeşidine sahip.

Bu kadar çok ağaç olunca kuş çeşitliliği de çok fazla. Geçen haftalarda bir grup, kuş gözlemi yapmak için toplanmış, renkli görüntüler yayınlamışlardı sosyal medyada.

Yürüyüş parkurları da mevcut.

Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan protokol ile birlikte ilk ve orta okullar, liseler, hatta üniversite öğrencileri Zeytinpark’ı ziyaret ediyor.

Pandemi nedeniyle 2 yıldır ara verilen bu ziyaretler, baharın gelmesi ile birlikte tekrar başladı.

Benim de gönüllü öğretmeni olduğum Zeytinpark’tan, neşeli mutlu çocuk sesleri yükseliyor. Çocukların zeytin ağaçlarına sarılabildiği, tavşanları, kaplumbağa, çekirgeleri, kelebekleri, ördekleri görebildiği bir alan aynı zamanda.

İçinde bulunan zeytin ağaçlarının bakımı yapılıyor düzenli olarak. Zeytin toplama mevsiminde zeytinler toplanıyor, işleniyor. Yöre halkı taze toplanan zeytinlerden satın alarak zeytinlerini kuruyor.

Toplanan zeytinlerden elde edilen zeytin yağları, Zeytinpark içinde bulunan mini markette satışa sunuluyor. Ben yemeklerimi bu zeytin yağı ile yapıyorum. Tadına doyum olmaz bu yağın.

Sadece Antalya’ya özgü olan tavşan yüreği zeytini ve tavşan yüreği zeytin ile hazırlanmış zeytinyağını, içinde bulunan markette bulabilirsiniz. Hediyelik paketlerinizi Zeytinpark’tan satın alıp, sosyal sorumluluk projesine katkıda bulunabilirsiniz.

Ayrıca kafeteryasında kahvaltı yapabilirsiniz. Zeytinpark Doğa Kafede, kuş sesleri arasında sabah kahvenizi içebilir, kitabınızın yapraklarını çevirebilirsiniz.

Nisan ayında mimoza ağaçlarının sarı çiçeklerini benim gibi seviyorsanız, ziyaret etmeniz için bir neden daha var diyebiliriz.

Son olarak 1200 ve 780 yaşındaki tarihi zeytin ağaçlarımızı ziyaret etmeyi unutmayın derim.

Adres: Ahatlı Mahallesi Antalya Bulvarı 07090, Kepez / ANTALYA

Telefon 0.242. 331 1 331

info@zeytinpark.com.tr

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.