Maya Çeşitleri Hakkında


Maya Çeşitleri Hakkında Bilgi

Kaç Çeşit Maya Vardır

2 Ağustos 2015

1-20150506_160733-001

Sevgili Arkadaşlarım,

Mutfaklarımızda kullandığımız maya çok faydalı bir içeriğe sahip aynı zamanda.

Vitamin olarak eczanelerde satılan, hepinizin adını bildiği Imuneks’in etken maddesi de ekmek mayası biliyorsunuz.

Maya bağırsaklarda ki iyi bakterileri güçlendirir.

Yüksek oranda protein ve B vitamini içerir.

Cilt bakımında , saç bakımında kullanılır, çeşitli maskeler yapılarak.

Anne sütünü artırıcı etkisi olduğu söylenir.

En önemli etkisi de bağışıklık sistemini güçlendirir.

Şimdi gelelim maya çeşitlerine.

Hamur işleri ile uğraşırken hamurumuzun kabarmasını , mayalanmasını sağlamak için farklı maya çeşitlerinden yararlanıyoruz.

Ekşi Maya ve Nohut Mayası ve bilmediğim başka maya türleri de vardır belki. Ekşi Maya henüz  hazırlamadığım, denemediğim için , hakkında bilgi vermeyi sonraya bırakıyorum. Cafe Fernando ekşi maya tarifine hayran olsam da , uygulama yapmadım henüz.

Maya Çeşitleri

Bazen küçük 4’lü paketler halinde satılan, aldığımızda buzdolabında sakladığımız yaş maya kullanıyoruz. Yaş maya da mutfaklarımızdan eksik olmayan bir maya türüdür. Buzdolabımızın raflarında illa ki bir iki paket bulunur.

Bazen kuru hamur mayası kullanıyoruz. 100 gr lık paketlerde satılan bu mayayı kullandıktan sonra ağzını iyice kapatıp, serin ve kuru bir yerde saklayabilirsiniz.

Bazen de instant kuru maya kullanmayı tercih ediyoruz ki kullanımı çok yaygın ve kolaydır. Direkt una karıştırarak kullanabilirsiniz.

En çok karıştırılan maya çeşidi instant kuru maya ve kuru hamur mayasıdır. Kuru maya ılık suda 15 dakika bekletilerek eritilir ve öyle kullanılır. İnstant maya ise doğrudan una karıştırılarak kullanılır. Peki ben bunları nereden mi biliyorum. Tabii ki Pakmaya web sayfasına göz attım.

Siz de maya hakkında öğrenmek istediğiniz her şeye pakmaya.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Pakmaya ‘nın Kuru Maya,Yaş Maya,İnstant Maya Hakkında ki yazısına da Pakmaya Com.tr Adresinden ulaşabilirsiniz. Mutfağın Yıldızı facebook sayfasını takip edebilir, pakmaya ile yapılan güzel tariflere , bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ben sizler için aşağıda Maya çeşitleri hakkında ki bilgileri bir araya topladım. Pakmaya’ ya  teşekkür ederim. Bu  güzel, değerli bilgileri benimle de paylaştıkları için. Çocukluğumuzdan beri mutfağımızda Pakmaya kullanıldığı için, benim Mutfağımın Yıldızı tabii ki Pakmaya. Pakmaya Maya Çeşitleri ve kullanımları Hakkında ki yazıyı okumak isterseniz buyrun.

Kuru Maya

1-pakmaya-kuru-maya-100-g_473

Pakmaya 100 g kuru maya, ev tipi kullanım için hazırlanarak müşterilerimizin beğenisine sunulmuştur. Küçük granüler formunda ve krem rengindedir. Maya kullanılarak hazırlanan poğaça, pide, börek, açma gibi tüm ürünlerde rahatlıkla kullanılabilir. İçindekiler Ekmek Mayası (Saccharomyces cerevisiae), Bitkisel Orijinli Gıda Emülgatörü

Kullanım Şekli

Kullanılan diğer malzemelerin miktarlarına (un, tuz, yağ, su) göre değişiklik gösterir. Tavsiye edilen kullanım şekli ve miktarı: Pakmaya 100 g Kuru Hamur Mayasını kullanmadan önce ılık suda eritip 15 dakika bekletiniz. Daha sonra erimiş olan bu mayayı yoğurma işlemine başlarken una ilave edebilirsiniz. 1 kg un için 20 g (1 çorba kaşığı) Pakmaya kullanabilirsiniz

Ambalaj Şekilleri: Ürün 100 g’lık paketler ile satışa sunulmaktadır. Koli içerisinde 40 adet paketlenmiş ürün bulunmaktadır.

Saklama Koşulları

Paket kapalı iken serin ve kuru yerde muhafaza edilmelidir. Paket açıldıktan sonra, daha sonraki kullanımlar için ağzı sıkı bir şekilde kapatılarak muhafaza edilmelidir. Uygun şartlarda saklandığında aktif kuru mayanın raf ömrü 12 aydır.  

Yaş Maya

1-pakmaya-yas-maya-42-g_37

Pakmaya 42 g ev tipi kullanım için hazırlanarak müşterilerimizin beğenisine sunulmuştur. Maya kullanılarak hazırlanan poğaça, pide, börek, açma gibi ürünlerde rahatlıkla kullanılabilir.

İçindekiler

Ekmek Mayası (saccharomyces cerevisiae), Bitkisel Orijinli Gıda Emülgatörü.

Kullanım Şekli

Kullanılan diğer malzemelerin (un, tuz, yağ, su) miktarlarına göre değişiklik gösterir. Tavsiye edilen kullanım şekli ve miktarı: Pakmaya yaş hamur mayasını kullanmadan önce ılık su içerisinde çözünüz. 1 paket 42 g pakmaya yaş hamur mayasını, hazırlayacağınız hamur işlerine göre 1-2 kg un için kullanabilirsiniz.

Ambalaj Şekilleri

Ürün 42 g’lık paketler içerisinde, 2’li ve 4’lü olarak satışa sunulmaktadır. Kutu içerisinde 24 adet ürün bulunmaktadır. Koli içerisinde 8 kutu ürün bulunmaktadır.

Saklama Koşulları

Doğal maya canlı bir hücre olduğundan dolayı aktivitesinin yüksek olması için 0ºC ila 4 ºC arasında muhafaza edilmelidir. Raf ömrü, uygun şartlar sağlandığı takdirde 45 gündür.

İnstant Maya

1-20150727_135927

Ev kullanımı için, çok ince granüllerden oluşan tek kullanımlık pakette “”Instant Kuru Maya”” dır. Yaş mayanın rutubet miktarının özel kurutma teknolojileri sayesinde % 4 lere kadar düşürülmüş halidir.Rutubet miktarının çok düşük ve vakumlu paketlerde ambalajlanmış olması sayesinde aktivitesini çok uzun süre koruyabilmektedir.

İçindekiler

Ekmek Mayası (Saccharomyces Cerevisiae), Bitkisel Orijinli Gıda Emülgatörü

Kullanım Şekli

Hamur yoğurmaya başlamadan önce doğrudan un üzerine ilave edilir. Önceden eritilmez. Kullanılma Miktarı 500 – 1000 g un için 1 paket Pakmaya kullanılması önerilir.

Ambalaj Şekilleri

Ürün 10 g’lık paketler içerisinde 3’lü olarak satışa sunulmaktadır. Kutu içerisinde 12 adet 3’lü paket içerisinde (12 x 3) ürün bulunmaktadır. Koli içerisinde 8 kutu ürün bulunmaktadır.

Saklama Koşulları

Saklanma Koşulları: Serin ve kuru ortamda. Raf Ömrü: Uygun şartlarda saklandığında 2 yıldır.

Siz mutfağınızda hangi marka maya kullanmayı tercih ediyorsunuz …Maya ile en çok hangi hamur işlerini hazırlıyorsunuz.

Mayalı Ekmek Tarifimi denemek isterseniz buyrun.

Mutfaklarımızdan maya ile hazırladığımız, mis gibi ekmek kokuları  eksik olmasın. Sevgiler…))

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.